Skoči do sadržaja

U organizaciji Europskog udruženja za osiguravanje kvalitete u visokom obrazovanju (ENQA) i domaćina estonske agencije HAKA, u Tallinnu se 11. i 12. lipnja 2025. godine održavala radionica pod nazivom Workshop on the Responsible Use of Artificial Intelligence in Quality Assurance Agencie kojoj su prisustvovale i predstavnice Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO).

Uvodna predavanja su održali predstavnica HAKA-e iz Estonije, Heli Mattisen koja je iznijela podatke o obrazovanju u Estoniji te važnosti unaprjeđenja kvalitete visokog obrazovanja kroz primjenu umjetne inteligencije (AI) u nastavnim procesima te potrebi za kontinuiranim ulaganjima u napredovanje primjene ovog alata te profesor Jaan Aru s Tartu University Estonia koji je govorio o nedostatcima AI te utjecaju AI na našu produktivnost i razmišljanje.

Studije slučaja iznijele su predstavnica QAA-e (Ujedinjeno Kraljevstvo) Eve Alock i Marie Gould iz QQI-a (Irska), dok je predstavnik AQU-e iz Španjolske José Luis Mateos González govorio je o upotrebi AI za potrebe kvantitativnih analiza.

Predstavnici agencija su u sklopu radionice imali nekoliko zadataka koje smo radili u grupama vezano za korištenja AI u agencijama za osiguravanje kvalitete, do potencijalnih rizika/prednosti, primjera s visokih učilišta, suradnje s njima te finalno prijedloga o budućnosti AI i potencijalnim mogućnostima korištenja. Prilikom rada u grupama kroz zajedničke zadatke, razmjenu iskustava i komunikaciju otvorena je mogućnost suradnje te konkretne podrške i pomoći u integraciji AI u poslovne procese Agencije s ANVUR-om National Agency for the Evaluation of the University and Research System, Italija (Rim) te AAQ-om Swiss Agency of Accreditation and Quality Assurance, Švicarska (Bern).

Opći zaključak radionice je kako više nije pitanje treba li AI uključiti u svakodnevni rad, već na koji ga način koristiti mudro i odgovorno, prvenstveno kao alat, ne shvaćajući ga kao potencijalnu zamjenu za nečiji posao. Kroz cijelu radionicu istaknuta je važnost ljudskog faktora, redovita edukacija, izrada smjernica za korištenje interno i eksterno, omogućavanje pristupa AI alatima svima, uzimajući osobito u obzir akademski integritet i podržavanje kritičkog razmišljanja.

Sudjelovanje na konferenciji omogućeno je u okviru projekta “Osiguravanje kvalitete u visokom obrazovanju” financiranog iz Programa Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027. Europskog socijalnog fonda plus (ESF+).