Znanost je opće dobro na kojemu se temelji razvoj društva. Stvaranjem i primjenom novih znanja i tehnologija razvija se gospodarstvo, kvalitetnije se donose odluke i povećava se društveni potencijal. Razvoj je znanosti središnja točka cjelokupnog razvoja Hrvatske.
Glavna je svrha znanstvene politike Republike Hrvatske stvoriti znanstveni i tehnologijski napredak koji će biti jedan od ključnih čimbenika društvenog i gospodarskog razvoja države.
Razvoj hrvatske znanosti mora biti usmjeren prema ostvarivanju izvrsnosti te kompatibilnosti i suradnji sa strateškim partnerima u Hrvatskoj, Europi i svijetu. Jedino međunarodno priznat i visoko kvalitetan znanstveni rad te njegov primjeren prijenos na okolinu može biti oslonac razvoja.
Institucije u sustavu znanosti
Kvalitetna znanost temelji se na kvalitetnom i djelotvornom obrazovanju za znanost, visokim standardima izvrsnosti i na povećanom izdvajanju iz javnog i privatnog sektora. Tako uz Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Hrvatska zakladu za znanost, i Nacionalno vijeće za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, Agencija za znanost i visoko obrazovanje ključni je čimbenik razvoja znanosti u Republici Hrvatskoj. Agencija brine o razvoju kulture kvalitete te osiguravanju kako minimalnih tako i kriterija izvrsnosti za sve javno financirane znanstvene organizacije.
Osiguravanje kvalitete u znanosti
Područje osiguravanja kvalitete u znanosti u Republici Hrvatskoj regulirano je Zakonom o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju.
Znanstvenu djelatnost obavljaju znanstvene organizacije koje mogu biti:
- znanstveni instituti,
- sveučilišta i njihove sastavnice,
- Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti,
- druge pravne osobe kojima je znanstveno istraživanje temeljna djelatnost.
Znanstvene organizacije mogu obavljati znanstvenu djelatnost, odnosno upisati takvu djelatnost u sudski registar samo na temelju dopusnice. Dopusnicu izdaje ministar nadležan za znanost nakon provedenog postupka inicijalne akreditacije, odnosno utvrđivanja ispunjavanja uvjeta za obavljanje znanstvene djelatnosti propisanih Pravilnikom o uvjetima za izdavanje dopusnice za obavljanje znanstvene djelatnosti, uvjetima za reakreditaciju znanstvenih organizacija i sadržaju dopusnice (NN 83/2010, 5. srpnja 2010. godine).
Agencija će periodično, svakih pet godina, provjeravati ispunjava li organizacija uvjete za izvođenje znanstvene djelatnosti putem javnog financiranja pri čemu će i dati svoju ocjenu kvalitete vrednovane institucije koja može utjecati na razvojni proračun znanstvene organizacije. Ovaj postupak naziva se reakreditacija.